جزئیات چمن مصنوعی

جزئیات چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در انواع مختلف و همچنین کاربرد های متنوعی دارد.در این مقاله سعی داریم به جزئیات چمن مصنوعی بپردازیم بر همین اساس چمن مصنوعی با توجه به کاربری آن از قسمت های مختلفی تشکیل می شود.

اما اگر بخواهیم یک حالت کلی را در نظر بگیریم جزئیات چمن مصنوعی شامل:

 • فلت های چمن
 • زمینه بافت ( زیره جزء چمن مصنوعی )
 • فیلرها (در صورت احتیاج نوع سیستم چمن مصنوعی )

  جزئیات چمن مصنوعی
  جزئیات چمن مصنوعی
 • شن سیلیس ( عامل تثبیت چمن )
 • گرانول لاستیك ( جزء پر كننده )
 • لایه الاستیك ( عامل جذب ضربه , در صورت احتیاج نوع سیستم چمن مصنوعی )

 

جزئیات چمن مصنوعی عبارتند از:

فلت های چمن:

امروزه همه ما به دنبال کیفیت کالاهایی هستم که قرار است برای مدتی طولانی از آن استفاده کنیم پس با توجه به اصلی ترین جزء در چمن های مصنوعی یعنی فلت ها و با در نظر گرفتن اینکه چمن در معرض نور مستقیم خورشید و سایر عوامل جوی و همچنین عوامل فیزیكی ، مكانیكی و شیمیایی قرار میگیرد،باید با کیفیت بودن فلت برای ما بسیار حائز اهمیت باشد.

فلت ها از مواد پلیمری تهیه می شوند این پلیمر ها به دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

 1. : XTREME ®

جدید ترین نسل پلیمرهای چمن مصنوعی است كه توسط شركت تیولون هلند اخیرا” اختراع و به ثبت انحصاری رسیده است.در اواخر سال ۲۰۰۵ شركت تیولون هلند موفق به اخذ گواهینامه دو ستاره فیفا می باشد و در واقع اولین چمن مصنوعی در جهان از این پلیمر ساخته شده است.اگر بخواخیم از خصوصیات ویژه این نوع چمن مصنوعی جدید بگوئیم،لطافت بسیار بالا (نرمتر از چمن طبیعی) و درعین حال مقاومت و دوام طولانی مدت آن می باشد.

Xtreme بالاترین امنیت و راحتی برای بازیكنان را تامین می كند.نرمی و ملایمت Xtreme چمن پایا تندیس قابل مقایسه با برسهای نرم شستشوی اتومبیل است با لمس Xtreme این حالت را احساس می كنید.پلیمر  Xtreme كاملاً راست می ایستد و مشكل خوابیدن پایلها در این نوع فلت حل شده است.

سطح بی خطر چمن مصنوعی منوط به عدم جابه جایی پركننده هاست. بین تمام الیاف باید همیشه پر نگه داشته شود پلیمر  Xtreme با استفاده از الگوی CLMT  از جا به جایی پركننده ها جلوگیری می كند.مواد اولیه چمن پایا تندیس از شركت تیولن ( Thiolon ) كه بیشتر از ۷۰ درصد از بازار جهانی این محصول را در دست دارد تهیه می شود . فلت های چمن در مقابل انواع عوامل جوی و محیطی خصوصا اشعهV. مقاوم شده است و طبق استاندارد دین آلمان در مقابل اشعه هیچگونه تغییری نشان نمی دهد و دارای عمر مفید۱۰ الی ۱۵ سال می باشد . فلت های مورد استفاده در چمن های مصنوعی دارای تفاوتهایی در دیتكس رنگ همچنین در عرض و ضخامت هستند.

 1. نایلون یا PA :

برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ پلی آمید (نایلون) به صورت الیاف مصنوعی به بازار عرضه شد و در ده ۱۹۵۰ انواع مختلف آن جهت ساخت قطعات به روش های تزریقی به صورت تجاری وارد بازار شد. اولین شرکت تولید کننده پلی آمید به صورت تجاری، دوپونت (Dupont) بود و نایلون هم نام تجاری محصول این شرکت آمریکایی است.این پلیمر به صورت دانه های استوانه ای شکل (گرانول) به رنگ شیری (به صورت خالص) و رنگ های دیگر موجود است و به کمک دستگاه های تزریق فشاری و دمشی و همچنین دستگاه اکسترودر شکل می پذیرد.

پلی آمید ها با یک عدد شناخته می شوند که نشان دهنده تعداد اتم های کربن در آمینو اسید اولیه (مانند پلی آمید ۶) و یا تعداد اتم های کربن در دی آمین و تعداد اتم های کربن در دی اسید (مانند پلی آمید ۶٫۶) است(آمین ها می توانند از ۲ تا ۱۰ اتم کربن و اسیدها می توانند از ۲ تا ۱۸ اتم کربن داشته باشند)

پر کاربردترین آنها پلی آمیدهای ۶ و ۶٫۶ و ۱۱ می باشند،تفاوت اصلی پلی آمید ۶ و ۶٫۶ در حداکثر دمای قابل استفاده است که پلی آمید ۶٫۶ مقاومت حرارتی بیشتری دارد همچنین تفاوت اصلی پلی آمید های ۶ و ۶٫۶ با پلی آمید ۱۱ در جذب آب و پایداری ابعادی است که پلی آمید ۱۱ در این خصوص بهتر عمل می کند(لازم به ذکر است که خواص و قیمت پلی آمید ۱۱ و ۱۲ تقریباً مشابه هم است).

 1. پلی اتیلن یا PE :

پلی اتیلن ساده ترین ساختار مولکولی n (CH2-CH2–) را در میان پلیمرها دارد و برای اولین بار در سال ۱۹۳۳توسط فاوست و گیبسون در آزمایشگاه تولید گردید.نام آیوپاک مونومر آن بر خلاف آنچه در گذشته اتیلن ذکر شده،اتن است بنابراین نام آیوپاک این پلیمر پلی اتن خواهد بود.پلی اتیلن نیمه کریستال، غیرپلار، اغلب غیرشفاف و شیری رنگ و با شاخه بندی های ماکرومولکولی متفاوت و جرم مخصوص بین g/cm3 0.918-0.960 میباشد.پلیمیر PE این امكان را ایجاد كرد كه الیاف با طول عمر بیشتر و مقاومتر و در عین حال نرمتری ایجاد گردد.

 1. : LSR

سیلیکون های LSR یا (Liquid Silicone Rubbeer )و یا LSI  (Liquid Silicone Injection ) و یا (LIMS Liquid Injection Molding System)  نسل جدید سیلیکون ها است.این سیلیکون ها همانند HTV جهت پخت شدن (Curing) نیازمند دمای بالا بوده و بصورت دو جزئی( B وA)عرضه می گردند.این گروه از سیلیکون ها بدلیل مایع بودن شرایط تولید سهلتری دارند و به لحاظ دقت و خصوصیات فیزیکی نیز شرایط کنترل شده تری را ارائه می نمایند.عمده کاربرد این محصولات در صنایع پزشکی و ارتوپدی،ساخت لوازم ورزشی و شنا،سر پستانک و برخی قطعات صنعت برق و خودرو،همچنین صنایع الکترونیک و کامپیوتر می باشد.

 1. پلی پروپیلن یا  : PP

فلت چمن PP  بایستی در مقابل  اشعه ماوراء بنفش نور خورشید مقاوم گردد،چرا كه به شـدت در مقابل اشعه ماوراء بنفش تخریب پذیر است.این فلت با توجه به حالت خشكی پلیمر PP تا حدودی زبر است و جزو نسل اول فلتهای چمن مصنوعی قرار می گیرد . چمن مصنوعی PP  قابلیت دریافت گواهی استاندارد را دارا نمی باشد.پایل چمن مصنوعی كه از الیاف پلی پروپیلن PP تهیه می گردد از طول عمر كوتاه تری برخوردار بوده و زبری بسیار بیشتری در مقایسه یا الیاف LSR دارد كه این امر بعضاَ منجر به جراحت بازیكنان می گردد .

 • زمینه بافت ( Backing )
 • فیلرها (در صورت نیاز سیستم چمن)
 • لایه الاستیك( عامل جذب ضربه,در صورت احتیاج نوع سیستم چمن مصنوعی )

 

ترکیبات چمن مصنوعی عبارتند از:

 •     ترکیبات بلوک کوپلیمر (BP):

                                     ترکیبی از ۹۵% پلی پروپیلین به اضافه حدود ۵% پلی اتیلین

 •     ترکیبات پلی آمید (PA)یا نلیلون:

                                    بسیار گران

                                    بسیار سفت

                                    کم مقاوم در برابر نور ماورای بنفش

                                    بادوام و مقاوم در برابر دماهای کم.

 •     ترکیب پلی ایتیلن (PE):

                                    قیمت متوسط

                                   کامل انعطاف پذیر

                                   مقاوم در برابر نور ماورای بنفش

                                   مقاوم در برابر دماهای کم.

 •     ترکیب پلی پروپلین (PP):

                                    نسبتا ارزان تا اندازه ای سفت مقدار دانه های لاستیکی مقاومت آن را در برابر نور مستقیم خورشید کاهش میدهد.

 •     ترکیبات تک فیلامانی:

                                   بسیار با دوام بوده ولی به سختس الیاف را راست و مستقیم نگه میدارد. بنابراین بایستی با مواد پشتیبانی شود.

                                   سریعا ساییده میشوند زیرا نقطه های برخورد بیشتری دارد

                                   پوشش زیاد مواد آن را نامرئی میسازد و از جهش آن جلوگیری میکند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *